2020
Wizyta studyjna w sprawie trójstronnych konsultacji dotyczących powstania mostu na Trójstyku
Polska posiada 6 miejsc, gdzie spotykają się granice trzech Państw. Jak twierdzą odwiedzający - najbardziej atrakcyjnym geograficznie, jest Trójstyk leżący na terenie gminy Istebna w sołectwie Jaworzynka. Tutaj spotykają się granice Czech, Polski i Słowacji.
Z inicjatywy Wojciecha Kałuży - wicemarszałka województwa śląskiego w dniu 29 lipca 2020 roku w Urzędzie Gminy Istebna odbyła się wizyta studyjna w sprawie trójstronnych konsultacji dotyczących powstania mostu na Trójstyku, który podniósłby atrakcyjność tego miejsca i umożliwiłby swobodne przechodzenie odwiedzających pomiędzy trzema krajami - także rowerzystów i osób z niepełnosprawnościami.
W spotkaniu w urzędzie gminy, a także na Trójstyku udział wzięli m.in. Wojciech Kałuża, wicemarszałek Województwa Śląskiego, Jan Krkoška, zastępca hejtmana Moravskoslezského kraje oraz Peter Dobeš, Wiceprzewodniczący Žilinský samospravny kraj oraz Łucja Michałek - Wójt gminy Istebna.
Wszyscy biorący udział w spotkaniu jednogłośnie podkreślają, iż szczególnie w tym miejscu most jest symbolem łączenia, a nie podziału. Inwestycja ta bez wątpienia wpłynie pozytywnie na podniesienie ruchu turystycznego i pomoże w jeszcze szerszym poznawaniu kultur regionu oraz podkreśli transgraniczny charakter miejsca.
Zebranych gości wraz z delegacjami przywitała Wójt Gminy Istebna, dziekując za zainicjowanie spotkania, przybycie i chęć dalszych działań w temacie powstania mostu. Również Marszałek Wojciech Kałuża cieszył się z licznego udziału zaproszonych gości i dziękował im za atencję oraz zainteresowanie tematem. Obecny na spotkaniu Peter Dobeš powiedział, iż strona słowacka także widzi potencjał miejsca i przychylnie odnosi się do budowy mostu, który zbliży ludzi, rozwinie turystykę i kulturę 3 krajów. Pan Jan Krkoška wyraził radość, że planowana jest inwestycja, która połączy ludzi i pozostawi ślad współczesnych czasów.
Następnie zastępca wójta gminy Istebna, Ryszard Macura przedstawił koncepcję projektu trójramiennego mostu, który znacząco wpłynie na rozwój wielu aspektów życia i rozwoju naszej gminy, miejscowości ościennych: Hrcavy i Ciernego oraz całych regionów i województw leżących wokół Trójstyku. Najważniejszym jest zacieśnianie współpracy mieszkańców, lokalnych przedsiębiorców, władz samorządowych oraz rozwój turystyki, kultury i budowanie wspólnej historii.
Po spotkaniu wszyscy wybrali się osobiście na Trójstyk, by zobaczyć miejsce, które w przyszłości może stać się wspólną, piękną i ciekawą atrakcją.
opr. A. Legierska
Zobacz reportaż:
Wizyta studyjna - Most na Trójstyku
Pozostałe aktualności:
-

Nowoczesne pracownie sztucznej inteligencji w szkołach podstawowych Gminy Istebna dzięki wsparciu z Krajowego Planu Odbudowy
27.07.2026 -

Zaproszenie na Festyn Istebniański
13.07.2026 -

Punkt „Czyste Powietrze” nieczynny w dniach 27.07–07.08.2026 r.
23.07.2026 -

W dniu 23.07.2026 r. (czwartek) punkt „Czyste Powietrze” czynny będzie do godz. 16:00
22.07.2026 -

Komunikat w sprawie przydatności wody do spożycia ze stacji SUW Istebna Wilcze
22.07.2026 -

W Trójwsi naprawdę jest Bosko. Udowodniła to kolejna akcja wakacyjna Fundacji Jest BOSKO!
22.07.2026 -

Piłkarskie aktualności
20.07.2026 -

Zaproszenie na wernisaż wystawy „Duchowość w rzeźbie Jana Bojki”
17.07.2026 -

2 x złoto w MP mastersów na nartorolkach!
20.07.2026 -

Test syren alarmowych na terenie Gminy Istebna
20.07.2026


























